Środa, 2018-06-20

Jesteś tu: » Strona startowa » Comenius

Comenius logo

Program Comenius

Program Unii Europejskiej będący częścią programu Lifelong Learning Programme (Uczenie się przez całe życie) skupiający się na pierwszej fazie edukacji: od przedszkola do końca szkoły średniej. Jest przeznaczony dla wszystkich członków edukacyjnej społeczności: uczniów, nauczycieli, administracji (urzędy gmin, kuratoria), stowarzyszeń rodziców, organizacji pozarządowych, instytucji szkolących nauczycieli, uniwersytetów oraz wszystkich podmiotów związanych z edukacją. W Polsce instytucja wdrażającą jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Cele Programu Comenius
- rozwijanie wśród młodzieży i nauczycieli wiedzy o różnorodności kultur i języków europejskich oraz zrozumienia jej wartości
- pomaganie młodym ludziom w nabyciu podstawowych umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego

Program Comenius Partnerskie Projekty Szkół

Jeden z programów Comenius umożliwiający zakładanie partnerstw szkół z 27 krajów Unii Europejskiej oraz Islandii, Liechtenstein, Norwegii i Turcji:
- dwóch (projekty bilateralne)
- trzech lub więcej (projekty multirateralne)

Cele finansowania
- mobilności (wyjazdy zagraniczne) uczniów i nauczycieli
- realizacja celów projektu

W latach 2008-2013 Gimnazjum w Krempachach zrealizowało trzy Partnerskie Projekty Szkół Comenius. Pozyskano w sumie 68 000 €, dzięki czemu zrealizowano 51 wyjazdów (mobilności) uczniów i 24 nauczycieli do Francji, Niemiec, Hiszpanii, Turcji, Chorwacji i Finlandii.

Nagrody za projekty Comenius zrealizowane w Gimnazjum w Krempachach:

2013 Projekt „Maths on Earth!” ("Matma na Ziemi!")
Laureat ogólnopolskiego konkursu EDUinspiracje 2013 pod hasłem "Historie sukcesu – jak udział w programach edukacyjnych

wpłynął na funkcjonowanie instytucji i nasze życie?"

Więcej na: EDUiduinspiracje

Na pamiątkowym zdjeciu przedstawiciele Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Krempachach razem z dyrektorem Mirosławem Marczewskim i dyrektorem Tomaszem Szymczakiem.

Na pamiątkowym zdjęciu przedstawiciele Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Krempachach razem z dyrektorem

generalnym FRSE Mirosławem Marczewskim i dyrektorem programu "Uczenie się przez całe życie" Tomaszem Szymczakiem

podczas Gali z okazji 20-lecia Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz rozdania nagród w konkursie EDUinspiracje

(21.11.2013 Pałac Prymasowski, Warszawa)

2011 Projekt „S.M.I.L.E. Schools Maths In Learning English” („Szkolna matematyka w uczeniu się angielskiego”)

Wyróżnienie 'Star Project' w europejskiej bazie projektów EST oraz przykład dobrej praktyki.

Baza European Shared Treasure: S.M.I.L.E.

Przeczytaj także